Popravak zuba laserom jedna je od savremenih metoda minimalno invazivne stomatologije koja se koristi za različite postupke u liječenju zuba. S ponosom ističemo da je Stomatologija Kondić prva stomatološka ambulanta u Banjaluci koja je prije 15 godina počela sa primjenom ove revolucionarne metode u svojoj praksi.
U nastavku pročitajte kako funkcioniše intervencija laserom u stomatologiji, zašto je upotreba anestezije smanjena za čak 90% ako se odlučite za laser i za koja se sve stomatološki usluge koristi laser.
Lasersko popravljanje zuba – Bezbolno i bez bušenja
Plašite se zvuka bušilice i neprijatnih vibracija na zubu prilikom tradicionalnih stomatoloških intervencija? Uz lasersko popravljanje zuba, neugodni zvukovi i bol su prošlost. Popravak zuba laserom se od početka do kraja izvodi bez ikakvog fizičkog kontakta sa zubom, a samim tim ne postoji mogućnost bola kakav postoji pri upotrebi bušilice.
U našoj stomatološkoj ordinaciju potrebu za efikasnim rješavanjem problema onih pacijenata koji imaju veliki strah od tradicionalnih metoda smo prepoznali prije 15 godina od kada primjenjujemo lasersko popravljanje zuba. Radimo sa jednim od najsavremenijih stomatoloških lasera na svijetu – Fidelis Plus III, slovenačke firme Fotona. Fidelis Plus III laser postiže optimalnu brzinu laserskog popravljanja zuba, koje premašuju brzinu bušilice za više od 50%.
Laser u stomatologiji – vrhunac stomatološke tehnologije 21. vijeka
Laser u stomatologiji postaje sve popularnija metoda zbog svoje bezbolne prirode i minimalne invazivnosti i nezaobilazna je u modernim stomatološkim ambulantama. Laser (akronim od engl. Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) je uređaj koji proizvodi laserski zrak velike snage. Sam uređaj kojeg zubar koristi tokom rada veoma je sličan standardnoj stomatološkoj bušilici koja se koristi za popravak zuba. Jedina razlika je u tome što umjesto bušilice, kod lasera se na vrhu nalazi tanka cijev iz koje se emituje laserski zrak. Važna karakteristika laserskog zraka je mogućnost preciznog usmjeravanja na samo bolesne površine zuba i tako maksimalno očuvanje zdrave supstance.
Koja je razlika između lasera i tradicionalnih stomatoloških metoda?
Razlike između lasera i tradicionalnih stomatoloških metoda su mnogobrojne i obuhvataju različite aspekte, uključujući način djelovanja, invazivnost, potrebu za anestezijom, brzinu oporavka, i mnoge druge. U nastavku ćemo nabrojati najbitnije:
Način djelovanja: Laseri koriste visoko intenzivnu svjetlost za djelovanje na tkiva, dok tradicionalne metode uključuju upotrebu alata poput bušilica i instrumenata.
Invazivnost: Laserske procedure su manje invazivne jer omogućavaju precizno djelovanje samo na zahvaćena područja, čime se smanjuje potreba za rezanjem i oštećenjem zdravog tkiva.
Anestezija: U mnogim slučajevima laserske procedure zahtijevaju manje ili nimalo anestezije u poređenju s tradicionalnim metodama, jer pacijenti često osjećaju manje nelagode tokom tretmana. Potreba za anestezijom je smanjena čak za 90%.
Krvarenje i ožiljci: Krvarenje prilikom rada laserom ne postoji, a takođe je smanjen rizik od ožiljaka i garantovan je brži proces zacjeljivanja.
Brzina oporavka: Oporavak nakon laserskih intervencija je brz zbog manje traume tkiva i smanjene nelagode pacijenata.
Efikasnost i preciznost: Laseri omogućavaju precizno usmjeravanje na specifična područja, što rezultuje efikasnijim i preciznijim postupcima, posebno u složenijim stomatološkim intervencijama.
Troškovi: Laserski tretmani obično koštaju više u poređenju s tradicionalnim metodama, ali mogućnost smanjenja rizika, bržeg oporavka i boljih rezultata opravdaju ovu investiciju za većinu pacijenata.
Za koje stomatološke procedure se koristi laser?
Popravak zuba laserom je osnovna primjena laserske tehnologije u stomatologiji, ali nije jedina. Laser se koristi u raznim stomatološkim procedurama, pružajući pacijentima optimalne rezultate uz minimalan stres i nelagodu. Stomatološke procedure u kojima se često koristi laserska tehnologija su:
Uklanjanje karijesa
Laseri se često koriste za uklanjanje karijesa iz zuba. Njihova preciznost omogućava uklanjanje oštećenog tkiva bez oštećenja okolnih zdravih struktura zuba.
Liječenje bolesti desni – gingivitis i paradentoza
Laseri su efikasni u tretiranju gingivitisa, upale desni, i smanjenju patogenih bakterija u gingivalnom džepu, a samim tim se rješavaju i paradontološki problemi pacijenata (zaustavljanje paradentoze).
Estetske intervencije
Laseri se koriste za estetske intervencije poput reoblikovanja desni i uklanjanja viška desni (gingivektomija).
Endodontske procedure
U endodontskom liječenju (kanalno liječenje), laseri se koriste za dezinfekciju i čišćenje korijenskih kanala, te uklanjanju gnojnih kesica ili granuloma.
Hirurške intervencije
Laseri se koriste u raznim oralnohirurškim procedurama kao što su ekstrakcija umnjaka, operacije gingivektomije ili frenulektomije. Primjena lasera kod hirurških intervencija ne zajtijeva šivenje i konce, pa samim tim se ne nakuplja dentalni plak koji može otežavati zarastanje rane i proces oporavka.
Protetske intervencije
Pri izradi protetskih nadomjestaka, laseri se koriste za oblikovanje desni i pripremu tkiva za postavljanje protetskih konstrukcija. Ova metoda omogućava precizno prilagođavanje protetskog rada uz minimalno oštećenje tkiva.
Popravak zuba laserom – glavne prednosti
Postoji nekoliko ključnih prednosti laserskog popravljanja zuba u odnosu na tradicionalne metode. Prvo, kao što smo već spomenuli, laserska tehnologija omogućava bezbolno liječenje bez potrebe za bušenjem, što je posebno privlačno za one koji se boje stomatoloških zahvata. Osim toga, lasersko liječenje obično rezultuje bržim zacjeljivanjem, što smanjuje rizik od komplikacija i olakšava proces oporavka pacijenata. Takođe, lasersko popravljanje zuba često zahtijeva manje ili nimalo anestezije, čime se eliminiše osjećaj utrnulosti nakon zahvata i omogućuje pacijentima da se odmah vrate svojim svakodnevnim aktivnostima. Na kraju, laserska energija cilja samo područje koje je upaljeno, dok zdravo tkivo ostaje netaknuto.
Dakle, prednosti laserskog popravljanja zuba su:
- intervencije obavljene stomatološkim laserom za meka tkiva ne zahtijevaju šavove
- intervencije najčešće ne zahtijevaju anesteziju, odnosno potreba za anestezijom je smanjena čak 90%
- krvarenje tokom zahvata ne postoji zahvaljujući snazi zraka koje omogućavaju trenutno zgrušavanje krvnih žila i sprečavaju gubitka krvi
- laserski zraci dezinfikuju područje zahvata i sprečavaju bakterijske infekcije
- oštećenje okolnog, zdravog tkiva svedeno je na minimum
- laserska intervencija odmah podstiče biostimulaciju i regeneraciju rana, koje znatno brže zacjeljuju
Popravak zuba laserom u Stomatologiji Kondić
Stomatološka ambulanta Kondić nastavlja da pruža vrhunsku uslugu koristeći najnovije tehnologije i pružajući pacijentima udobno i bezbolno iskustvo. Ako tražite efikasno rješenje za vaše dentalne probleme, obratite se našem stručnom timu koji će vam pružiti najbolju moguću njegu uz korištenje laserske tehnologije. Bilo da trebate popravak zuba laserom ili liječenje, tu smo da vaša posjeta prođe što bezbolnije i efikasnije. Za zakazivanje termina slobodno nas kontaktirajte na broj telefona +387 65 942 515 ili popunite prijavnu formu na našem websajtu.